اخبار اهسا
1395/08/08 15:02

جزئیات بیشتر دومین همایش «کودکان، سینما، خانواده، اچ آی وی/ایدز

دومین همایش «کودکان، خانواده، سینما، اچ آی وی/ ایدز» با حضور تعدادی از چهرههای پزشکی، علمی، فرهنگی و هنری از جمله دکتر «غلامرضا کاظمی دینان» رئیس انجمن روابط عمومی ایران، رئیس شورای سیاستگذاری همایش، «فرزاد توحیدی» کارگردان و نایب رئیس انجمن مستندسازان ایران و دبیر همایش، دکتر «فرداد درودی» مدیر کشوری دفتر برنامه مشترک سازمام ملل متحد در زمینه ایدز، دکتر «نسرین کازرانی» رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر «کامران هروی» دندانپزشک و مدیر گالری «آس» تهران، دکتر «مریم جلالی» مدرس دانشگاه، مدیر سابق گروه خانواده و تلویزیون و مدیر کنونی پردیس سینمایی ملت، «مونا زاهد» کارگردان، مدیر هنری همایش و عضو انجمن مستندسازان ایران، «زهرا آقایی» رئیس هیأت مدیره انجمن مردم نهاد «اهسا» و ... و همچنین با مجری‌گری «محمد سلوکی» ساعت 5 بعدازظهر روز جمعه 7 آبان ماه جاری در سالن شماره 3 پردیس سینمایی ملت تهران برگزار ‌شد.

امیدواری برای نداشتن انگ و تبعیض در جامعه
در ابتدا «فرزاد توحیدی» دبیر دومین همایش «کودکان، خانواده، سینما، اچ آی وی/ ایدز» گفت: این در کنار هم‌بودن است که فکر کنم بتواند خیلی از مشکلاتمان را حل کند؛ ما جمعی هستیم که از یک سال پیش این حرکت را شروع کردیم و با فراز و فرودی به دومین سالمان رسیدیم. یکی از انگیزه‌هایی که این ماجرا برپا شده این مسئله است که اچ آی وی و ایدز مقوله‌ای است که یک سر آن در پزشکی و سر دیگر آن به شدت در مقوله اجتماعی است و این دو مسئله باعث شده است که کسانی که در ارتباط با این مقوله هستند و به گونه‌ای زندگی برایشان رقم می‌خورد که انگ و تبعیض همیشه همراهشان است؛ امیدوارم که به زودی به جایی برسیم که این دو مقوله را نداشته باشیم.

انسانیت حکم می‌کند که به مسئولیت اجتماعی‌مان توجه کنیم
در ادامه این برنامه، دکتر «غلامرضا کاظمی دینان» رئیس انجمن روابط عمومی ایران، رئیس شورای سیاست‌گذاری دومین همایش «کودکان، خانواده، سینما، اچ آی وی/ ایدز» گفت: خیلی قبل‌تر از اینها بایستی این همایش و این‌گونه برنامه‌ها گذاشته میشد ولی هر وقت شروع بشود می‌تواند آغاز خوبی باشد و اگر آن را ادامه بدهیم آن موقع نتایج ثمربخشی را به دنبال خواهد داشت. واقعاً وقتی که می‌توانیم مهربان باشیم چرا نباشیم؟ وقتی‌که می‌توانیم یک رفتار خوب داشته باشیم، چرا نداشته باشیم؟ وقتی که می‌توانیم به مسئولیتی که توسط خدا به ما انسانها سپرده شده است به خوبی عمل کنیم، چرا بایستی در آن کوتاهی بکنیم؟
وی همچنین گفت: خلقت ما این نبوده است که ما به دنیا بیاییم و هر کداممان برای خود فعالیت کنیم، زندگی تشکیل بدهیم، خانه آنچنانی، ماشین خوب داشته باشیم و اینکه به من چه، بقیه مربوط به من نیست. انسانیت حکم می‌کند که به مسئولیت اجتماعی‌مان توجه داشته باشیم. من در مقابل بقیه انسانها مسئول هستم و نمی‌توانم شانه خالی کنم. اگر توجه کنید شرکتهای بزرگ دنیا و سازمانهای بزرگ دنیا به مسئله مسئولیت اجتماعی‌شان توجه دارند. در آفریقا و در کشورهای محروم مدرسه، بیمارستان و ... می‌سازند؛ برای معالجه بیماران آن منطقه کوشا می‌شوند و برای آنها حرکتهای مهمی انجام می‌دهند. برای اینکه انسانند و نه فقط آدم، و انسان کسی است که به انسانیت و رفتارهای انسانیت عمل بکند.
این استاد ارتباطات و روابط عمومی در ادامه اظهار داشت: مطمئن باشید کسی که به مسئولیت اجتماعی‌اش عمل می‌کند به خودش هم خدمت می‌کند و اینطوری نیست که فقط به دیگران خدمت می‌‌کند و وقتی که در جامعه‌ای حرکت خوبی انجام بشود من و خانواده‌ام هم از آن سهم خواهیم داشت. امیدوارم بقیه هموطنان ما به موضوع مسئولیت اجتماعی توجه کنند و آنجایی که دغدغه‌ای برای دیگر آدمها هست حضور داشته باشند و سعی کنند آن دغدغه را به نوعی برطرف بکنند.

ارتباطات سنگ بنای زندگی اجتماعی است
دکتر کاظمی دینان در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: من چون رشته‌ام ارتباطات است، بایستی از این مسیر وارد بشوم؛ ارتباطات سنگ بنای زندگی اجتماعی است و زندگی اجتماعی یعنی اینکه تعادل اطلاعات و اخبار را با همدیگر انجام دهیم، وقتی که به همدیگر خبر دادیم و یکدیگر را آگاه و دانا کردیم و در مسیری قرار می‌دهیم که بتوانیم با آگاهی حرکت بکنیم. در موضوع بیماری‌ها ما ارتباطات سلامت داریم، یعنی سواد سلامت را به جامعه بدهیم؛ مشکل جوامعی مثل ما این است که ما خیلی از سوادها را نداریم، مثل؛ سواد زندگی اجتماعی یعنی من نمی‌دانم که بایستی قوانین را رعایت بکنم، من نمی‌دانم که نباید به حقوق کسی تجاوز بکنم و در خیابان نیایم و باعث ناراحتی کسی بشوم. همچنین سواد فرهنگی و سواد سلامت نداریم و نمی‌دانیم که چگونه باید سلامتی خودمان را حفظ بکنیم.

اطلاع‌رسانی دقیق، صحیح و شفاف به مردم
رئیس شورای سیاست‌گذاری دومین همایش «کودکان، خانواده، سینما، اچ آی وی/ ایدز» در پایان تصریح کرد: امیدوارم که این همایشها، نشستها و این دورهمی‌ها باعث شود که ما از طریق اطلاع‌رسانی دقیق، صحیح و شفاف مردم را ترغیب و اقناء کنیم که به خودشان توجه کنند و به دیگران هم توجه کنند؛ اگر اینچنین اتفاق بیافتد با توجه به رسانه‌های اجتماعی که وجود دارند خیلی راحت می‌شود اطلاع‌رسانی کرد و در این زمینه مردم را اقناء کرد.

فیلم کوتاه «موظب باشید» با حضور افتخاری «رضا کیانیان»
در بخش دیگری از دومین همایش «کودکان، خانواده، سینما، اچ آی وی/ ایدز»، فیلم کوتاه «موظب باشید» با حضور افتخاری «رضا کیانیان» بازیگر سرشناس سینمای ایران پخش شد.

در مقوله اچ آی وی/ ایدز، خیلی عقب هستیم
در ادامه این همایش، دکتر «نسرین کازرانی» رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خیلی خوشحالم که در این همایش حضور دارم، نخستین همایش در رابطه با کودکان بود که سال گذشته در خانه سینما برگزار شد و خیلی خوشحالیم که این همایش را با برنامه‌های گسترده‌تری برگزار کردیم و همچنین با کارناوال ملی سلامت توسط تعدادی از هنرمندان دوچرخه‌سواری که از شهرستان رفسنجان در استان کرمان تا تهران رکاب زدند و در ارتباط با کنترل اچ آی وی/ ایدز در این مسیر طولانی به مردم اطلاع‌رسانی کردند و امروز به جمع ما پیوستند و نمایش خیابانی «شمارش معکوس» را اجرا کردند. همچنین پرده‌خوانی «سلمان فرخنده» نیز که از حدود 7 سال پیش در جای جای ایران اجرا کرده بود، امروز هزارمین اجرای خود را در این همایش و برای مردم پایتخت اجرا کردند.

اچ آی وی/ ایدز» بیماری نیست و یک معضل است
وی در ادامه افزود: در مقوله اچ آی وی/ ایدز، خیلی عقب هستیم و برنامه هایی که در این راستا به پیش می‌رود خیلی کوتاه و محدود است؛ واقعیت انتظارم این بود که امسال هنرمندان و عزیزانی که نقش مهمی در هنر سینما و بخش‌های دیگر دارند امسال بیشتر به ما می‌پیوستند. امیدوارم که این برنامه به عنوان شروع باشد برای اینکه هنرمندان خودشان به طور جدی در این زمینه مشارکت کنند چون همانطور که می‌دانید «اچ آی وی/ ایدز» یک بیماری نیست و یک معضل است، از جمله؛ اجتماعی، فرهنگی، رفتاری، سیاسی، اقتصادی و در نهایت بهداشتی؛ و کنترل آن کنترل یک بیماری نیست بلکه کنترل و کاهش آسیب اجتماعی است و برای اینکه بتوانیم موفق بشویم آن را کنترل کنیم لازم است که تک تک هنرمندان، اقشار مختلف جامعه، ورزشکاران و گروه‌هایی که بیشتر مطلوب نوجوانان و جوانان هستند به میدان بیایند و کمک کنند. به امید آن روز که همه با هم در جهتی پیش برویم که اچ آی وی/ ایدز نه تنها معضل، بلکه رفتارهای پرخطر و آسیب‌زا در جامعه نداشته باشیم.

وقتی که «مهتاب کرامتی» خبرنگار می‌شود
در بخش دیگری از این مراسم، فیلم کوتاهی با حضور «مهتاب کرامتی» بازیگر سرشناس سینما و سفیر حسن نیت «یونیسف» UNICEF صندوق کودکان ملل متحد در ایران در قالب خبرنگار پخش شد که در آن با دکتر «مهدی گویا» مدیرکل اداره بیماری‌های واگیر به گفت‌وگو می‌پردازد و موضوعاتی همچون راههای پیشگیری، مقابله و درمان اچ آی وی/ ایدز را با این متخصص و فعال در این حوزه مطرح می‌کند.

دیدگاه جهانی به صفر رساندن «اچ آی وی» در دنیاست
در بخش دیگری از این مراسم، کتاب «نقاشی ایدز» به نویسندگی «اعظم سبحانیان» با نقاشی‌های «پویا اسدسنگاوی» و گرافیک «غلامحسن احمدی» توسط «محمد سلوکی» مجری مراسم معرفی شد و به صورت تصویری نیز برای حاضران در سالن به نمایش درآمد و در سپس گروه موسیقی «اروند» به اجرای برنامه پرداختند و در ادامه این همایش نیز دکتر «فرداد درودی» مدیر کشوری دفتر برنامه مشترک سازمام ملل متحد در زمینه ایدز گفت: در سال 2015 همه کشورها از جمله ایران، متعهد شدند به برنامه‌ای که بایستی تا سال 2020 به سرانجام برسد و فاز اول دیدگاه جهانی به صفر رساندن «اچ آی وی» در دنیاست و به این معنی است که تعداد «اچ آی وی» که 2 میلیون در سال است به کمتر از 200 هزار کاهش پیدا کند و مقدار مرگ که حدود یک میلیون و 200 هزار در سال است به کمتر از 200 هزار در سال برسد و کاهش پیدا کند و همچنین انگ و تبعیض از میان برود.

اهمیت نقش هنر و رسانه‌ها در کاهش انگ و تبعیض
وی همچنین گفت: نقش هنر و رسانه‌ها در کاهش انگ و تبعیض، اهمیت زیادی دارد، در این زمینه خیلی عقب هستیم و بایستی خیلی کار می‌کردیم و کاری نکردیم و همه ما دخیل هستیم و یقه شخص خاصی را نمی‌گیرم. ما انتظار داشتیم با توجه به گسترش سیستم بهداشتی کشور که زبانزد در منطقه

و در دنیاست ما نبایستی مسئله نوزاد متولد شده با «اچ آی وی» را نداشته باشیم، متأسفانه ما یکی از کشورهایی هستیم که در این زمینه بسیار عقب افتادیم. هم اکنون دنیا برنامه ریخته است که نسل عاری از «اچ آی وی» داشته باشد و ما هم با توجه به امکاناتی که در اختیار داریم میتوانیم براحتی این کار را انجام بدهیم.

آموزش، مهمترین رکن «اهسا» است
در بخش دیگری از این مراسم «زهرا آقایی» رئیس هیأت مدیره انجمن مردم نهاد «اهسا» گفت: ما به اختصار انجمن همیاران سلامت پرور را «اهسا» می‌گوییم. این انجمن سازمانی غیرانتفاعی، غیردولتی، غیراقتصادی و عام المنفعه است و در حال حاضر در دو بخش «اچ آی وی/ ایدز» و «توانیاب» فعالیت می‌کنیم که در این دو بخش فعالیتهای مختلفی داشته‌ایم؛ به طوری که آنها بتوانند به صورت مستقل زندگی اقتصادی خودشان را بتوانند اداره بکنند و به همین دلیل طرحهای حرفه آموزی و اشتغال زایی را برای مادران این کودکان در زمینه‌های مختلف انجام داده‌ایم.
وی افزود: بیشتر تلاش انجمن مردم نهاد «اهسا» در جهت اقدامهای پیشگیرانه معطوف است و «اهسا» برای اولین بار توانست موافقت آموزش و پرورش را برای آموزشهای پیشگیری از ایدز را به دست آورد و هم اکنون در سومین سال اجرای این طرح هستیم و بحث آموزش، مهمترین رکن «اهسا» است.

تقدیر از گروه هنرمندان دوچرخه‌سوار کارناوال ملی سلامت
در ادامه این همایش، از گروه هنرمندان دوچرخه‌سوار کارناوال ملی سلامت که از رفسنجان تا تهران را رکاب زدند به اهدای لوح تقدیر و شاخه گُل تقدیر شدکه عبارت بودند از: رضا سلطانی، دکتر وحید جهانمیری، محبوبه مؤمنی، آرش کریمی، روح الله آریس، حمید حمیدزاده، لاله خواجویی، اشکان عاشوری، دکتر شیبانی، سیمین سلطانی و وهاب‌زاده.

در حاشیه این همایش که با هدف تلاش برای زدودن انگ و تبعیض و نگاهی مهربان به افراد درگیر با اچ ای وی و همچنین جلب توجه جامعه سینما به ساختن بیشتر آثاری با این موضوع با تحقیق درست و اطلاعات دقیق، برگزار ‌شد؛ برنامه‌های متنوعی برای کودکان و بزرگسالان، پرده‌خوانی درباره آشنایی با اچ آی وی/ ایدز توسط «سلمان فرخنده» بازیگر تئاتر و تلویزیون، آزمایش و مشاوره رایگان را برای مردم و داوطلبان، نمایشگاه غرفه‌های تولیدات و آثار مادران مبتلا به اچ آی وی/ ایدز از مؤسسات مختلف کشور، شامل؛ باشگاه مثبت چند غرفه، غرفه «انجمن مردم نهاد اهسا»، غرفه آزمایش و مشاوره ایدز، غرفه مؤسسه «کاهش آسیب پیام‌آوران همیاری» می‌باشند؛ که در آنجا هنرهای دستی و دست ساخته‌های اعضای باشگاه مثبت و همچنین اجرای نقاشی دیواری برای کودکان و بزرگسالان در پردیس سینمایی ملت تهران گنجانده شده بود که با استقبال مردم و علاقمندان مواجه شد.

نخستین نمایشگاه «هنر و اچ آی وی/ ایدز»
نخستین نمایشگاه «هنر و اچ آی وی/ ایدز» نیز با دبیری هنری «کتایون مقدم» هنرمند نقاش و مجسه‌ساز، برای حمایت از کودکان مبتلا به اچ‌آی‌وی/ ایدز، روز جمعه ۳۰ مهر ماه با حمایت و حضور هنرمندان سرشناس حوزه هنرهای تجسمی، هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری کشور افتتاح شد و با استقبال خوب مجموعه‌داران آثار هنری مواجه شد و تا روز جمعه 14 آبان ماه جاری نیز پذیرای علاقمندان خواهد بود تا با حمایتهای خود، کودکان مبتلا به اچ‌آی‌وی/ ایدز را یاری رسانند.

منصور جهانی
مدیریت روابط عمومی دومین همایش «کودکان، خانواده، سینما، اچ آی وی/ ایدز»

 


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
مهمان :  10
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  4
دیروز :  37
کل مشاهده :  70338